The Warburg effect: Difference between revisions
Feedback

From WikiLectures

(Created page with "Pojmem ''Warburgův efekt'' označujeme specifický metabolismus nádorových buněk, které mají oproti zdravým buňkám méně funkční mitochondrie a významně snížen...")
 
No edit summary
Line 26: Line 26:
| issn = 0036-8075
| issn = 0036-8075
| doi = 10.1126/science.124.3215.267}}</ref>.  
| doi = 10.1126/science.124.3215.267}}</ref>.  
[[Soubor:Warburgův efekt2.jpg|náhled|Upraveno dle ''Understanding the Warburg Effect: The Metabolic Requirements of Cell Proliferation <ref>
[[File:Warburgův efekt2.jpg|Preview|Upraveno dle ''Understanding the Warburg Effect: The Metabolic Requirements of Cell Proliferation <ref>
{{Citace
{{Citace
| typ = článek
| typ = článek

Revision as of 20:26, 23 November 2022

Pojmem Warburgův efekt označujeme specifický metabolismus nádorových buněk, které mají oproti zdravým buňkám méně funkční mitochondrie a významně sníženou oxidativní fosforylaci. Syntéza ATP je zde kompenzována glykolyticky za současné tvorby laktátu. Pro Warburgův efekt se ujal i synonymní výraz aerobní glykolýza[1][2]. Upraveno dle Understanding the Warburg Effect: The Metabolic Requirements of Cell Proliferation [3]. V obrázku byly použity šablony Servier Medical Art.

První polovina 20. století

V roce 1924 popsal tento nádorový fenotyp v poněkud zjednodušeném pojetí německý vědec Otto H. Warburg[4]. Něco podobného pozoroval Herbert G. Crabtree u kvasinek. Ten dokonce potvrdil, že u nich při nadbytku glukózy nebo fruktózy dojde k přechodné inhibici respirace. Později se rozhodl ověřit Warburgovo tvrzení nejen na na nádorových buňkách, ale i na různých tkáních. Crabtree uzavřel práci tvrzením, že aerobní glykolýza není doménou pouze maligních buněk, ale je vlastní jakékoliv zvýšené patologické proliferaci[5]. Další experimenty pak Crabtreeho přivedly k hypotéze, že oxidativní fosforylace je pro progresi konkrétních tumorů klíčová a že není možné zjednodušeně označit metabolismus nádorové tkáně za převážně glykolytický[6].

Warburgova jedinečnost spočívá v tom, že jako první pochopil význam oxidačních a redukčních metabolických drah v živých organismech a dokázal je zasadit do správného kontextu. Za svoji práci dostal v roce 1931 Nobelovu cenu [1].

Hypotézu o nefunkčních, resp. méně funkčních mitochondriích potvrdil až v roce 1951 Feodor Lynen. V padesátých letech už bylo možné míru oxidativní fosforylace a glykolýzy kvantifikovat, což přimělo Otto Warburga, tehdy ředitele Max Planck Institutu, k napsání nové shrnující práce[7]. V ní publikuje nadčasovou hypotézu: "Samotná energie bude středobodem našeho uvažování." Warburg už tenkrát viděl slabinu nádorových buněk v tom, že využijí všechno (nejen glykolýzu, ale např. i oxidativní fosforylaci), aby pokryly enormní potřebu ATP.

Konec 20. a začátek 21. století

V druhé polovině 20. století se řada vědeckých skupin upnula k možnosti využít Warburgův efekt jako cíl protinádorové terapie. Úkolem bylo selektivně inhibovat glykolýzu, a tak vyvolat buněčnou smrt. Ukázalo se, že takhle jednoduché to není, byť se povedlo v mitochondriích nádorových buněk identifikovat řadu patologických změn[8]. K modernímu vnímání nádorového metabolismu přispěl až v roce 2004 Rodrigue Rossignol, který ukázal, že dostupnost energetických substrátů může měnit nejen oxidační kapacitu nádorových buněk, ale i morfologii jejich mitochondrií[9]. Další studie prokázaly, že nádorové buňky fungují na principu tzv. metabolického remodelingu. Řada buněk solidního tumoru proliferuje velice rychle. Současně se ale maligní tkáň nestíhá dostatečně rychle vaskularizovat. V podobných případech pak dochází k přechodnému nedostatku substrátů oxidativní fosforylace nebo glykolýzy. Nezřídka dochází i k snížení koncentrace kyslíku, což celou věc ještě více komplikuje (viz Reduktivní karboxylace)[10].

Kategorie:BiochemieKategorie:MetabolismusKategorie:Nádorový metabolismusKategorie:Onkologie