Fertilization: Difference between revisions
Feedback

From WikiLectures

No edit summary
No edit summary
Line 16: Line 16:
[[File:Sperm Anatomy.png|thumb|Sperm anatomy]]
[[File:Sperm Anatomy.png|thumb|Sperm anatomy]]
* Capacitation
* Capacitation
:''Změna vlastností buněčné membrány spermie, umožňující vazbu spermie na [[zona pellucida]]. Je důsledkem odstranění zbytků seminální plazmy při průchodu ženským pohlavním ústrojím''.
:''A change in the properties of the sperm cell membrane, allowing sperm to bind to the zona pellucida. It is the result of the removal of the remains of seminal plasma during passage through the female genital tract.''
* [[Akrozomová reakce|Akrozomální reakce]]
* Acrosomal reaction
:''Splynutí zevní a vnitřní akrozomální membrány a vylití akrozomálních enzymů. Je výsledkem interakce mezi spermií a kumulus oophorus, resp. zona pellucida.''
:''Fusion of outer and inner acrosomal membrane and spillage of acrosomal enzymes. It is the result of the interaction between sperm and cumulus oophorus, or zona pellucida.''
* Reakce zony
* Zone reaction
:''Probíhá po průniku spermie do oocytu. Enzymy z kortikálních granul změní vlastnosti zona pellucida.''
:''It takes place after the penetration of the sperm into the oocyte. Enzymes from cortical granules alter the properties of the zona pellucida.''


== Fáze fertilizace ==
== Fertilizations phases ==
=== 1. fáze – penetrace [[corona radiata]] ===
=== 1 st phase - penetration of the corona radiata ===
Z 200–300 milionů spermií ve vagině se k vajíčku dostane pouze 300 500. Pouze jediná [[spermie]] fertilizuje [[vajíčko]], ostatní pomáhají narušit ochranu vajíčka. Pouze ty spermie, které prošly ''kapacitací'' jsou schopny překonat [[corona radiata]].
Of the 200–300 milion sperm in the vagina, only 300 to 500 reach the egg. Pouze jediná [[spermie]] fertilizuje [[vajíčko]], ostatní pomáhají narušit ochranu vajíčka. Pouze ty spermie, které prošly ''kapacitací'' jsou schopny překonat [[corona radiata]].


=== 2. fáze – penetrace zona pellucida ===
=== 2. fáze – penetrace zona pellucida ===

Revision as of 14:09, 6 January 2023

Under construction / Forgotten

This article was marked by its author as Under construction, but the last edit is older than 30 days. If you want to edit this page, please try to contact its author first (you fill find him in the history). Watch the discussion as well. If the author will not continue in work, remove the template {{Under construction}} and edit the page.

Last update: Friday, 06 Jan 2023 at 2.09 pm.


Introduction

By fertilization we mean the union of egg and sperm. It most often occurs in the area of the ampulla tubae uterinae at the time of ovulation (days 12 - 16 of the cycle). The egg is capable of fertilization only 10-12 hours after ovulation (release from the follicle).

Sperm can last in the female reporductive system for several days, thereby increasing the probability of fertilization. They move through the female reproductive system with the help of flagellum, but they are significantly helped by the muscle contractions from the surroundings.

Basic reaction necessary for fertilization

Sperm anatomy
  • Capacitation
A change in the properties of the sperm cell membrane, allowing sperm to bind to the zona pellucida. It is the result of the removal of the remains of seminal plasma during passage through the female genital tract.
  • Acrosomal reaction
Fusion of outer and inner acrosomal membrane and spillage of acrosomal enzymes. It is the result of the interaction between sperm and cumulus oophorus, or zona pellucida.
  • Zone reaction
It takes place after the penetration of the sperm into the oocyte. Enzymes from cortical granules alter the properties of the zona pellucida.

Fertilizations phases

1 st phase - penetration of the corona radiata

Of the 200–300 milion sperm in the vagina, only 300 to 500 reach the egg. Pouze jediná spermie fertilizuje vajíčko, ostatní pomáhají narušit ochranu vajíčka. Pouze ty spermie, které prošly kapacitací jsou schopny překonat corona radiata.

2. fáze – penetrace zona pellucida

Zona pellucida je glykoproteinový obal vajíčka. Umožňuje připojení spermie a indikuje zahájení akrozomální reakce. Enzym akrozin umožní spermii projít zonou. Jakmile se spermie dotkne oocytu, zahájí se reakce zony

Reakce zony

Po kontaktu spermie a oocytu se vylije obsah tzv. kortikálních granul do prostoru mezi zonou a membránou oocytu. Enzymy v nich obsažené změní fyzikální vlastnosti zona pellucida. Inaktivují specifické receptory pro spermatozoa na povrchu zony pellucidy. Tím je zajištěno, že do vajíčka pronikne pouze jedna spermie, ostatní spermie zůstanou inaktivní v zona pellucida nebo do zony vůbec neproniknou (blok proti polyspermii).

3. fáze – fúze oocytu a spermie

thumb|right| Spermie pronikající do vajíčka Nejdříve spolu začnou interagovat membránové integriny a dojde k adhezi obou buněk. Poté obě membrány splynou. V této fázi se spermie přikládá „bokem“ k oocytu, protože po kapacitaci jí chybí nad akrozomem membrána, která je k adhezi potřebná. V další fázi se hlava i bičík spermie vsune do oocytu, ale membrána spermie zůstane vně.

Na tyto reakce oocyt odpovídá zonální reakcí (ochrana proti polyspermii), obnovením druhého meiotického dělení (dokončí ho hned, jak spermie vstoupí a vytvoří samičí pronucleus) a metabolickou aktivací vajíčka (aktivační faktor přichází se spermií). Mitochondrie, které přinese spermie při oplození do vajíčka jsou aktivně likvidovány.

Mezitím se spermatozoon přiblíží k samičímu pronucleu, jeho jádro se zvětší a vytvoří samčí pronucleus. Bičík spermie degeneruje. Během růstu pronuclei se replikuje jejich DNA a zorganizují se jako při mitóze.

Výsledky fertilizace

Zygota obsahuje půlku chromozomů od otce a půl od matky, její chromozomová kombinace je odlišná od obou rodičů.
  • Určení pohlaví nového jedince.
V závislosti na tom, jestli spermie nese chromozom Y nebo X.
  • Iniciace rýhování.
Bez fertilizace by oocyt degeneroval do 24 hodin po ovulaci.


Splynutím jádra vajíčka a jádra spermie vzniká zygota. Zygota se rýhováním dělí na mnohobuněčný útvar (morulu), dalším dělením vzniká blastula, která putuje vejcovodem do dutiny děložní. Sliznice dělohy je v sekreční fázi připravena k jejímu uhnízdění = nidace - k té dochází cca 5.–7. den po oplození Zárodek se vyvíjí ze zárodečného terčíku; placenta a plodové obaly z povrchových buněk


Odkazy

Související články

Externí odkazy

Použitá literatura


Kategorie:Embryologie Kategorie:Sexuologie Kategorie:Genetika