Nocardia
Template:Infobox - bakterie Nocardia je rod, který se podobá mykobakteriím. Jde o grampozitivní až gramlabilní a někdy částečně acidorezistentní mikroorganismy. Má specifickou stavbu stěny. Morfologicky se také podobají aktinomycetám. Mezi nejvýznamnější zástupce patří Nocardia asteroides, Nocardia caviae a Nocardia brasiliensis. Vyskytují se přirozeně ve vodě a půdě, odkud se inhalací často dostávají do lidského organismu. Mezilidský přenos nebyl prokázán. Z hlediska imunity hraje největší roli imunita buněčná.
Kultivace
Kultivace se provádí na Sabouradově agaru. Nokardie rostou v bílých až oranžových tuhých vzrostlých koloniích. K mikroskopickému vyšetření se odebírá sputum a hnis. Pro přesné určení druhu se využívají biochemické testy.
Onemocnění
Nokardióza je onemocnění, které svým průběhem připomíná tuberkulózu, tuto plicní formu nejčastěji způsobuje Nocardia asteroides. Závažnou komplikací je metastatický mozkový absces.. Při rozvoji kožní formy, která vzniká proniknutím bakterií skrze poraněnou kůži, se vytváří aktinomykotický mycetom – infekční ložisko, které může připomínat nádor a v pozdějším stádiu komunikuje s okolím píštělemi. Dříve měly nokardiózy menší význam, ale kvůli rozšíření AIDS dochází právě kvůli těmto bakteriím k častým komplikacím.
Terapie
Jako vhodná antibiotika k léčbě nokardióz se uvádí co-trimoxazol a tetracyklin, vznikající mycetomy se léčí často chirurgicky.
Odkazy
Použitá literatura
Reference
Kategorie:Mikrobiologie
Kategorie:Bakterie
Kategorie:Infekční lékařství