Development of oral bacterial colonization
Feedback

From WikiLectures

Revision as of 11:31, 2 February 2022 by Terezastanovska (talk | contribs) (original text id from (https://www.wikiskripta.eu/w/V%C3%BDvoj_os%C3%ADdlen%C3%AD_dutiny_%C3%BAstn%C3%AD_bakteriemi))
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Během života se osídlení bakteriemi v našich ústech mění.

Dětský věk

Po narození dítěte je jeho ústní dutina prakticky sterilní. Již několik hodin po narození se v ústech novorozence začínají objevovat první organismy (S. salivarius). Dále se zde objevují další bakterie, i když některé jen na přechodnou dobu (Lactobacillus acidophillus). Mikrobiální obraz není příliš pestrý, protože je zde ke kolonizaci jen epithel. Když se začnou prořezávat zoubky, objeví se tak i mnoho míst pro osídlení bakteriemi. Přítomnost zubů tedy vytváří podmínky pro tvorbu komplexního mikrobiálního obrazu s potenciálně kariogenním účinkem. K nákaze mikroorganismy dochází prostřednictvím osob, které se o dítě starají, nejčastěji od matky. Dodržováním správných hygienických návyků matka výrazně zlepšuje stav celoživotního orálního zdraví dítěte.

Nástup puberty

Nejspíše v důsledku hormonálních změn dochází k posunu ve složení mikrobiální flóry v tom smyslu, že se zde nachází více kmenů potenciálně patogenních pro parodont. Prořezávání zubů vede nejen k tomu, že je zde více osídlitelných ploch, ale rovněž ke vzniku interdentálních prostor, kam se uchylují fakultativní i striktní anaerobi (Veilonella, Spirocheta).

Stáří

Po ztrátě zubů některé kmeny bakterií vymizí. Jedná se zejména o kariogenní bakterie – Streptococcus mutans a sanguis.

Související články

Zdroj


Kategorie:Zubní lékařství Kategorie:Mikrobiologie