Surgical treatment of epilepsy
Feedback

From WikiLectures

Revision as of 00:04, 15 May 2022 by Noshin (talk | contribs) (Original text from WikiSkripta: Chirurgická léčba epilepsie https://www.wikiskripta.eu/w/Chirurgick%C3%A1_l%C3%A9%C4%8Dba_epilepsie)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Under construction / Forgotten

This article was marked by its author as Under construction, but the last edit is older than 30 days. If you want to edit this page, please try to contact its author first (you fill find him in the history). Watch the discussion as well. If the author will not continue in work, remove the template {{Under construction}} and edit the page.

Last update: Sunday, 15 May 2022 at 12.04 am.

Chirurgická léčba epilepsie je zvažována u farmakorezistentních epileptiků. Dle definice Mezinárodní ligy proti epilepsii se jedná o pacienty, u nichž dochází k více než jednomu záchvatu za měsíc po dobu dvou let při léčbě kombinací nejméně třech antiepileptik v terapeutických dávkách a záchvaty současně negativně ovlivňují kvalitu života daného pacienta. V současné době by měl mít každý epileptik MRI vyšetření k vyloučení organické příčiny epilepsie, jako je nízkostupňový gliom, arteriovenózní malformace, kavernom či meziotemporální skleróza.

Vyšetření

Epileptik zvažovaný k chirurgické léčbě musí absolvovat:

  1. iktální a interiktální EEG vyšetření;
  2. strukturální vyšetření (MRI);
  3. funkční vyšetření (Wada test, PET, SPECT, fMRI);
  4. psychiatrické a neuropsychologické vyšetření.

Operační výkon

Operaci indikuje neurolog-epileptolog. Provádí se:

  • Přední dvoutřetinová temporální lobektomie s amygdalohipokampektomií (AHE) (70 %) – rozsah lobektomie je určen intraoperativní EEG s ohledem na funkční kortex, je to základní výkon při meziotemporální skleróze u pacientů s parciálně komplexními záchvaty.
  • Extratemporální resekce, nejčastěji topektomie (20 %) – podle záchytu strukturální topické abnormity na MRI, po temporální resekci dochází u 70 % pacientů k úplné regresi epilepsie, po extratemporální resekci u 60 % nemocných.
  • Kalosektomie, hemisferektomie, stimulace n. vagus a mnohočetné subpiální transsekce (10 %) – indikovány u nefokálních epileptických záchvatů.


Odkazy

Související články

Použitá literatura


Kategorie:Vložené články Kategorie:Neurochirurgie Kategorie:Neurologie