Paleocerebellar syndrome
It is characterized by motor disorders caused by a violation of the function of the paleocerebellum, which ensures the correct tension of the postural (antigravity) muscles and the execution of learned stereotyped movements.
Symptoms
The syndrome is characterized by reduced resistance to passive movements - muscle hypotonia accompanied by hyporeflexia , which is manifested by a standing disorder - astasia . Standing and walking is unsteady with a wide base with a tendency to fall to any side - abasia . Spontaneous deviation to the side of the cerebellar lesion appears during posture. Disruption of trunk axial muscle coordination - axial ataxia causes so-called large paleocerebellar asynergy manifesting in problems when changing body position such as standing up, sitting down and maintaining a standing position. The coordination disorder does not worsen when the eyes are closed. Similar symptoms are also found in neocerebellar syndrome.
Vyšetření
- Záklon trupu – při zkoušce záklonu pacient neflektuje kolena, nepodsouvá těžiště a může dojít k pádu na zem.
- Poziční pokus – pacient před sebou udrží napnuté paže jen po relativně krátkou dobu.
- Fenomén odrazu – testuje mozečkovou hypotonii. Pacient pasivně rozpaží horní končetiny a náhle je pustí k trupu. Na straně mozečkové léze pozorujeme několik neubrzděných odrazů od trupu.
Etiopatogeneze
Nejčastějším důvodem poruchy funkce je intoxikace etanolem, způsobující poruchy rovnováhy, titubace a ataxie chůze. Porucha může nastat při infarktu, či hemoragii s nástupem rychlých nespecifických příznaků jako je bolest hlavy, závratě, poruchy rovnováhy, či ataxie na straně postižené trombem, či embolií. Nádory zadní jámy lební mohou destruovat tkáň mozečku nebo ho růstem utlačit a narušit tak cirkulaci mozkomíšního moku, což může vést k hydrocefalu. Ataxii končetin a poruchu rovnováhy může způsobit také sclerosis multiplex, či difúzní mozečková demyelinizace po infekci virem Varicella Zoster. U farmakologické anamnézy je potřeba si všímat léčby hydantoiny – antikonvulziva např. při léčbě epilepsie, protože mohou způsobovat cerebelární poruchy.