Acetylsalicylic acid
Feedback

From WikiLectures

Revision as of 13:47, 13 November 2022 by Timea.markusova (talk | contribs) (Created page with "'''Acetylsalicylic acid''' (ASA) or more commonly known as '''aspirin''' is a nonsteroidal anti-inflammatory drug (NSAID, NSA) used as an analgetic, antipyretic, antiphlogisti...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Acetylsalicylic acid (ASA) or more commonly known as aspirin is a nonsteroidal anti-inflammatory drug (NSAID, NSA) used as an analgetic, antipyretic, antiphlogistic (anti-inflammatory) and antithrombotic drug. It is therefore used to treat pain, fever, inflammation, but also has the potential to reduce major adverse cardiovascular events by inhibiting platelet aggregation - preventing blood clot formation which could lead to stroke or myocardial infarction (MI).

Chemically, acetylsalicylic acid is a derivative of salicylic acid, which belongs to aromatic hydroxy acids. It irreversibly inhibits (by means of acetylation) the enzyme cyclooxygenase (COX) both type 1 and 2 but has a greater affinity to COX-1. COX-1 is a consitutional enzyme, while COX-2 is


Kyselina acetylsalicylová je derivátem kyseliny salicylové (ta patří mezi aromatické hydroxykyseliny). Ireverzibilně inhibuje enzym cyklooxygenázu (COX), s větší tendencí k inhibici COX-1 (konstituční enzym) oproti COX-2 (indubicilní enzym). Tato schopnost inhibice je přisuzována labilní, esterově vázané acetátové skupině. Kyselina acetylsalicylová takto tedy blokuje cyklizační cestu přeměny kyseliny arachidonové a brání následovně tvorbě eikosanoidů.

Působí jako analgetikum, antipyretikum, antiflogistikum a antitrombotikum (má protidestičkové účinky). Je součástí léčiv jako je Acylpyrin® či Aspirin® a patří mezi nejrozšířenější léky.

Cave!!!.png Giving aspirin to children under 12 years of age is contraindicayed due to potential

Kyselinu acetylsalicylovou nepodáváme dětem do 12 let kvůli možnému vzniku Reyeova syndromu.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Použitá literatura

Kategorie:Farmakologie Kategorie:Biochemie