Non-shivering thermogenesis
Feedback

From WikiLectures

Revision as of 12:30, 25 December 2022 by Laura77 (talk | contribs) (Created page with "náhled| Rozložení hnědé tukové tkáně u dětí. '''Chemická (netřesová) termogeneze''' probíhá v hnědé tukové tkáni. Pro...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

náhled| Rozložení hnědé tukové tkáně u dětí. Chemická (netřesová) termogeneze probíhá v hnědé tukové tkáni. Pro člověka má zásadní význam u novorozenců, kdy umožňuje zvýšit produkci tepla až na dvojnásobek. Hnědý tuk se nachází v oblasti pod lopatkou a kolem velkých cév, a to i u dospělého jedince. Význam tohoto mechanismu je však u dospělých podstatně nižší a umožňuje zvýšení produkce tepla o 10–15 %.[1].

Iron

Noradrenalin ze sympatických nervových zakončení či zvýšená hladina adrenalinu v periferní krvi aktivuje přes β3-adrenergní receptory protein termogenin (uncoupling protein 1, UCP1).[2] Ten umožní odpřažení dýchacího řetězce od produkce ATP na vnitřní mitochondriální membráně. Gradient protonů je tak využíván k produkci tepla.

Odkazy

Související články

Reference

  1. GUYTON, Arthur C – HALL, John E. Textbook of Medical Physiology. 11. edition. Elsevier, 2006. pp. 782–784. ISBN 978-0-7216-0240-0.