Sensory pathways of the CNS
Feedback

From WikiLectures

Revision as of 15:58, 17 November 2022 by Daoudbabdo (talk | contribs) (Large Section of translation)

Under construction / Forgotten

This article was marked by its author as Under construction, but the last edit is older than 30 days. If you want to edit this page, please try to contact its author first (you fill find him in the history). Watch the discussion as well. If the author will not continue in work, remove the template {{Under construction}} and edit the page.

Last update: Thursday, 17 Nov 2022 at 3.58 pm.

CNS sensory pathways are pathways that carry information from receptors in the skin, muscles, and tendons to the brain. The dendrites of the first neuron are sensitive peripheral nerves and their body is located in the sensory ganglion in the posterior root of the spinal cord or in the corresponding ganglion of a sensory cranial nerve. The first-order neuron is always pseudounipolar.

The Spino-bulbo-thalmo-cortical tract (Tr. spino-bulbo-thalamo-corticalis)

The spino-bulbo-thalamo-cortical tract (a.k.a. posterior spinal cord pathway, lemniscal system) is a pathway conveying fine-touch sensations and proprioception from the body. The first neuron is the pseudounipolar neuron in the spinal ganglion, as with the other sensitive spinal pathways. Fibers of the first-order neuron enter the spinal cord through the posterior roots and continue somatotopically (in a specific organisation with respect to the specific sensory location) in the posterior cords as the medial fasciculus gracilis (gracile fasciculus) and the lateral fasciculus cuneatus (cuneate fasciculus) (lateral and medical with respect to each other). Fibers lead most medially from the sacral region, most laterally from the cervical region (as part of the somatotopic organisation). The fasciculus gracilis and cuneatus separate the spinal cord from the outside by the intermediate sulcus (sulcus intermedius) .

The cell body (soma) of the second neuron of this pathway is located in the medulla oblongata - ncl. gracilis and cuneatus (Gracile and Cuneate Nuclei). The axons of these neurons cross in the medulla oblongata (decussatio lemniscorum) and continue through the brainstem into the thalamus as the lemniscus medialis (medial leminiscus). The third neuron is located in the ncl. ventralis posterolateralis (ventral posterolateral nucleus) of the thalamus and runs as tr. thalamocorticalis (as part of the thalamocortical radiation) to the cortex – Brodmann's area 3, 1, 2 (primary somatosensory cortex).

This pathway sends collaterals at the level of the second neuron to the cerebellum ( tr. bulbocerebellaris), tectum and ncl. rubber (red nucelus). Some fibers from the thalamus lead to association areas of the cortex and to area SII (area 40).

Anterolateral System

The anterolateral system includes three pathways conveying coarse touch, heat, and pain from the body – tr. spinothalamicus , tr. spinoreticularis and tr. spinotectalis (Spinothalmic tract, Spinoreticular tract, and Spinotectal tract, respectively). They run through the spinal cord in the lateral and anterior spinal tracts.

Tr. spinothalamicus

Tractus spinothalamicus vede hrubou kožní citlivost, "rychlou bolest" a teplo z kožních receptorů do thalamu. Dráha má méně synapsí a bolest je zde vedena především rychle vedoucími myelinizovanými Aδ vlákny, proto se označuje jako rychlá. První neuron má tělo v ggl. spinale.

Druhým neuronem této dráhy jsou buňky ncl. proprius columnae posterioris Rexedovy laminy IV. a V. Axony druhého neuronu se kříží v příslušném míšním segmentu, proto mají opačné somatotopické uspořádání než předchozí dráha – nejmediálněji jsou zde vlákna z krčních oblastí. Kmenem prostupuje laterálně od mediálního lemnisku do ncl. ventralis posterolateralis thalami (třetí neuron). Odtud vlákna pokračují do kůry (SI).

Tr. spinoreticularis

Tractus spinoreticularis vede především "pomalou bolest". Jde o fylogeneticky starší dráhu než je předchozí a převažují v ní nemyelinizovaná vlákna typu C. Dráha končí v mediálních jádrech retikulární formace a odtud na tuto dráhu navazuje tzv. ARAS – ascendentní aktivační systém retikulární formace. Prvním neuronem je pseudounipolární neuron spinálního ganglia.

Druhý neuron se nachází v zadním míšním rohu, část jeho axonů se kříží a probíhají v předních a postranních míšních provazcích.

Tr. spinotectalis

Tractus spinotectalis vede podněty z kůže do tecta, kde se v colliculus superior a inferior integrují se zrakovými a sluchovými informacemi.

Senzitivní dráhy hlavových nervů

Senzitivní dráhy hlavových nervů vedou senzitivní informace z kůže a svalů hlavy a sliznic dutiny ústní, nosní, hltanu a hrtanu a rohovky. To zprostředovávají hlavové nervy V, VII , IX a X. K přepojení dojde v příslušném gangliu – ggl.geniculi , ggl. trigeminale a ggl. superius n. IX a X. Zde je stejně jako v ggl. spinale pseudounipolární buňka. Axony těchto buněk společně vedou do ncl. principalis (pontinus) a spinalis n. V.  Odtud vedou vlákna jako lemniscus trigeminalis do ncl. ventralis posteromedialis thalamu. Odtud jsou informace vedeny do dolní třetiny gyrus postcentralis.


Odkazy

Související články

Použitá literatura


Kategorie:Neurologie Kategorie:Anatomie Kategorie:Fyziologie