Liver disease associated with pregnancy
Feedback

From WikiLectures

Revision as of 16:48, 13 April 2023 by Simona Murgová (talk | contribs) (original text from wikiskripta: Onemocnění jater v souvislosti s těhotenstvím (https://www.wikiskripta.eu/index.php?curid=82879))
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

I přesto, že jaterní onemocnění komplikuje cca 3% těhotenství, patří tyto onemocnění k závažnějším stavům. Mohou přímo ohrozit život matky i plodu. Mezi nejčastější jaterní choroby v těhotenství patří:


Intrahepatální cholestáza

Jedná se o heterogenní onemocnění a u některých případů může hrát roli i dědičnost.

Patogeneze

Vyšší výskyt intrahepatální cholestáza stoupá s ženskými hormony, proto se více vyskytuje u vícečetného těhotenství, u posledního trimestru těhotenství. Na její vyšší výskyt má i vliv i exogenní podávání progesteronu ve III. trimestru těhotenství.

Průběh

V počátku anikterický průběh⇒pruritus. Později zvýšení aktivity aminotransferáz až dvacetinásobně, zvýšení ALP aktivity, někdy zvýšení i GGT, zvýšení sérových koncentrací žlučových kyselin (až na stonásobek oproti fyziologickým hodnotám).

Následky

Matka

Po porodu u ženy dochází k rychlé nápravě klinického stavu.

Plod

Před porodem zvýšené množství žlučových kyseliny, které přecházejí do plodu, zvyšují motilitu střev a mohou způsobit předčasné vyloučení mekonia do plodové vody a následnou jeho aspiraci do plic plodu. Po porodu žlučové kyseliny, které přecházejí z cirkulace matky přes planetární membránu, mají arytmogenní účinky a mohou způsobit až srdeční zástavu novorozence.

Léčba

Podání kyseliny ursodeoxycholové zlepšuje průběh intrahepatální cholestázy u těhotných. Poměr 3x po 250 mg až do porodu.

Akutní steatóza jater

Považuje se spíše za vzácnější onemocnění, které však vzniká náhle a nejčastěji ve III. trimestru. Častější je u prvorodiček a u žen s vícečetným těhotenstvím.

Patogeneze

Může vyústit z mikrovezikulární steatózy až k jaterní encefalopatii a poté k selhání jater.

Příznaky

  • Anorexie
  • Bolesti v pravém podžebří
  • Nauzea až zvracení
  • Žloutenka
  • Příznaky preeklampsie, DIC, ascites, apod.

Kvůli vysoké aktivitě jaterní enzymů, zvýšenému bilirubinu, hyperamonemie či hypoglykemie, apod. je nutné vyloučit závažné onemocnění - tj. HELLP syndrom, preeklamspie, virovou hepatitidu.

Léčba

Léčba akutní steatózy je komplexní a patří sem i předčasné vyvolání porodu. Podává se čerstvě mražená plazma z důvodu úpravy acidobazické rovnováhy a stabilizace koagulopatie.

Hyperemesis gravidarum

U hyperemesis gravidarum se setkáváme až s vyčerpávajícím zvracením, které vede téměř k dehydrataci. Nejčastěji v I. trimestru gravidity.

Patogeneze

Onemocnění propuká z hormonálních, imunologických i psychologických faktorů.

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory patří:

  • Hypertyreóza
  • Vyšší BMI
  • Diabetes, vícečetné těhotenství apod.

Léčba

Podle závažnosti se hyperemesis gravidarum léčí rehydratační a realimentační terapií,antiemetiky, náhradou vitamínů - hl. thiaminu. Můžeme se setkat i s léčbou pomocí kortikoidů.

HELLP syndrom

Viz. HELLP syndrom.

Preeklampsie

Viz. Preeklampsie.

Odkazy

Související články


Použitá literatura

Kategorie:Porodní asistenceKategorie:Porodnictví