Forum:E-learning

From WikiLectures

Elektronická podpora výuky[edit | edit source]

There are many tools you can use for e-learning. Some of them have been implemented into Student information system SIS and Central authentication system (CAS). You can access them via your university (CAS) account, which makes their use significantly more convenient. Therefore for practical use we recommend tools Moodle and Adobe Connect, as well as Medical Media tool for video sharing, which can also be accessed via the CAS account. Doporučujeme proto pro praktické použití nástroje Moodle a Adobe Connect, případně pro sdílení videa nástroj Medical Media, který autentizaci vůči CAS rovněž používá.

Systémy pro správu výuky[edit | edit source]

Moodle[edit | edit source]

Transparent and free system for teaching management is a complex tool that provides all aspects of the distance learning. Moodle allows for authentification of students and keeping record of their academic performance. With a use of provided modules you can add to the courses following:

  • study materials in HTML form, documents for download
  • discussion forum with an option to send the contributions via e-mail
  • tasks for course participants (e.g. submitting papers)
  • automatically evaluated tests
  • polls

Moodle is a complex system for course management. You can divide students into groups and work separately with each one. For a each activity you can create an evaluation system which can be viewed by all the students. The system also allows for a two-way communication with all the participants.

Module Lecture allows for creation of adaptive and interactive learning material. A teacher can use a Lecture to create a sequence of pages or educational activities, which provide student with many options of how to go through them.

Module Test allows for creation of tests consisting of various types of questions (multiple-choice, dichotomous, word problems, short answer etc.). Every attempt is recorded and automatically evaluated and the student can, depending on the settings, send a feedback and or see the correct answers. It is also possible to create a database of questions which can be used in the test. Questions can be imported in different formats.

Module Workshop allows a teacher to acquire a work of their students. The content they submit can have any digital format e.g. text document, image, files created by table processor. They can also submit a text written in the text editor provided on the webpage.

Moodle support links[edit | edit source]

Adobe Connect[edit | edit source]

Is a simple and intuitive tool for management, creation and distribution of educational material. It supports compilation, playback and distribution of courses to groups of users. It supports webinars and online meetings of up to 200 users (in one conference room). Learn more here: Adobe Connect Meeting.

To create educationl material you can use Power Point presentation. To the presentation you may add timed slides and spoken commentary.

Faculty e-learning server running on Adobe Connect platform is available here https://el.lf1.cuni.cz/. It can be accessed by your CAS account

Overview of available materials is here https://connect.lf1.cuni.cz/

Documents can be only accessed after you log in with your CAS: https://ldap.cuni.cz/index.php

Videoconferences and webinars[edit | edit source]

Choose right tool for the video conference or webinar
Number of participants Low interaction – only the lecturer speaks and shares materials (a lecture with a discussion afterwards) Moderate interaction – webinar with alternating lecture and discussion, participants share their screens/materials multiple times High interaction – webinars where participants cooperate, discuss and co-create documents most of the time
< 10 Google Hangout
Skype
Discord
Jitsi
Google Hangout
Skype
Adobe Connect Meeting
10–25 Jitsi
Teams
Teams
(Adobe Connect Meeting)
Adobe Connect Meeting
> 25 Jitsi
Zoom
Zvážit streamování videa
Jitsi
Adobe Connect Meeting
Zoom
Adobe Connect Meeting
Raději rozdělit na více skupin


Adobe Connect Meeting[edit | edit source]

A full-fledged professional tool for organising videoconferences and webinars. It is suitable for concurrent connection of higher number of participants (5+)


Přidaná hodnota Adobe Meeting je v tom, že v něm lze rychle střídat několik různých druhů činností a hlavně tam jsou i nástroje na společnou tvorbu (sdílená tabule, společné psaní textu). Taková kombinace je unikátní, jinde by se muselo přepínat mezi několika různými nástroji.

Takže Adobe Meeting je vhodný zejména pro menší skupiny studentů (typicky kruh), kde se předpokládá vysoká míra interakce s účastníky.

Nabízí řadu funkcí, např.

  • přenos obrazu z kamery a zvuku z mikrofonu,
  • promítání powerpointové prezentace,
  • předávání obrazových, textový a dalších souborů,
  • psaní a kreslení na tabuli, dokreslování do obrázků,
  • výklad k obrázku s použitím ukazovátka,
  • pokládání otázek a sbírání odpovědí na ně, hlasování, jednoduché kvízy,
  • písemné chatování,
  • společnou tvorbu textu/poznámek,
  • rozdělení celé skupiny na několik sekcí, které chvíli pracují a komunikují odděleně, a pak jejich opětovné spojení.

Umožňuje dobře ovládat zvuk, aby se všichni slyšeli a současně se nepřenášel hluk z mnoha mikrofonů. Dovoluje střídat několik různých zobrazení podle toho, co je zrovna potřeba – např. jiné pro výklad s powerpointovou prezentaci, jiné pro diskusi apod.

Daní za profesionální nástroj s množstvím funkcí je méně intuitivní prostředí pro hostitele konference a delší čas potřebný pro přípravu. Pokud má v průběhu konference probíhat vše hladce a na vysoké úrovni, měl by se hostitel dobře seznámit s nástrojem (vyžaduje řádově 2–3 hodiny), promyslet, jaké funkce se budou během konference využívat, a konferenční místnost pro to připravit (řádově 1 hodina). I přesto, že Adobe Connect běží na mimořádně výkonném serveru mohlo by se v současné karanténní situaci stát, že by došlo v vyčerpání jeho kapacity. Proto bude třeba si prostor pro konferenci předem rezervovat, nebo využít některé alternativní možnosti pro vedení videokonferencí.

Pořádání konferencí v době vysoké zátěže[edit | edit source]

I přesto, že Adobe Connect v běží na mimořádně výkonném serveru, mohlo by se v současné situaci stát, že by došlo v vyčerpání této kapacity. Proto je potřeba si prostory (kapacity) pro konferenci předem rezervovat.

  • Požadavky na rezervaci (den, od kdy, do kdy, počet účastníků) budete možno vkládat do rezervačního systému, který bude zpřístupněn během dneška (16. 3. 2020). Případný emailový kontakt je: e-learning@lf1.cuni.cz
  • Dočasně bylo omezeno nahrávání konferenčních místností v hlavním čase (10:00-16:00). Povoleno může být na vyžádání konferencím konaným mimo období největšího zatížení.
Doporučená nastavení pro snížení zátěže
  1. Při zakládání konference nenechávejte systém automaticky rozeslat pozvánky účastníkům. Místo toho rozešlete adresu konference e-mailem, nebo jej zveřejněte v SISu.
  2. Omezte počet hostitelů na max. jednoho v konferenční místnosti. Nemějte v konferenci více hostitelů současně.
  3. Omezte počet přednášejících na max. jednoho v konferenční místnosti. Nemějte v konferenci více přednášejících současně.
  4. Raději než delegování účastníka do role přednášejícího vyžádejte sdílení jeho obrazovky.
  5. Omezte počet účastníků s vyžádaným sdílením obrazovky na max. jednoho účastníka.
  6. Práva pro sdílení postupně předávejte tak, že vždy je nejprve jednomu účastníkovi odeberte a poté je přidělíte jinému účastníkovi.
  7. Při nedostatku výkonu zvažte, zda povolit všem účastníkům současně mikrofony, zda jim oprávnění nepřidělovat postupně. Naučte účastníky, aby se hlásili o slovo.
  8. Při nedostatku výkonu zvažte, zda neomezit počet povolených kamer v konferenci.
  9. Pokud možno nepoužívejte kreslení na Tabuli pro všechny účastníky současně.
  10. Pokud to není nutné, nezvyšujte nastavení kvality vysílaného obrazu kamery.
  11. Soubory nahrajte do konferenční místnosti předem, mimo dobu vysoké zátěže.
  12. Video soubory umístěte na streamserver a pro jejich přehrání použijte sdílený odkaz.

Alternativní Adobe Connect Meeting na Cesnetu[edit | edit source]

Pokud by byla vyčerpána kapacita našeho Adobe Meeting serveru, je možné využít pdobnou službu na Cesnetu.

Konferenční "místnost" je třeba si předem zarezervovat. Přihlašování využívá edu.id (shiboleth)

Adobe Meeting Cloud[edit | edit source]

Společnost Adobe nabízí dočasně Adobe Connect Meeting zdarma na 90 dní. Možnosti mohou využít skupiny do 25 lidí. Chováním jde o nástroj totožný s Adobe Connect Meeting na našem serveru. Hostitel konference se musí předem registrovat a vyčkat na potvrzující e-mail. Společnost Adobe slibuje, že má dostatečnou kapacitu pro zajištění služby. Registrovat se lze na adrese http://www.adobe.com/go/try_adobeconnect/ .

Více podrobností:

Google Hangouts[edit | edit source]

Malá a užitečná aplikace (či doplněk do prohlížeče Chrome) pro malou videokonferenci. Předpokladem je mít účet na Google a počítač s webkamerou, nebo notebook, či mobilní telefon. Je to vhodné pro konferenci do 10 lidí. Při větším počtu se někdy seká. Je příjemně odolná vůči pomalým linkám. Pokud je někdo z účastníků na mimořádně špatném připojení, obraz se nahradí jeho avatarem a zvuk běží dál. Komunikaci je možné doprovázet textovými poznámkami. Výhodou je mimořádně intuitivní prostředí – netřeba se cokoliv učit.

Jitsi.org[edit | edit source]

Pro pořádání videokonferencí pro hodně účastníků je možné využít https://meet.jit.si/ . Zahrnuje videokonferenci, sdílení obrazovky a chat. Je to zabezpečená webová aplikace, nevyžaduje zakládání účtu. Tj. ani přednášející, ani poslouchající nemusí být registrováni. Stačí si vymyslet společnou webovou adresu a začít konverzovat. Konverzaci lze po spuštění i zaheslovat, což zajistí, aby se do probíhající sekce nepřipojil nikdo mimo danou skupinu, která zná heslo.

Web umožňuje nainstalovat rozšíření do Google Chrome nebo aplikaci do počítače/mobilu. Není to ale nutné, vše běží i přes web. Běhá svižně, má dobře vybraný omezený počet nástrojů a nastavení. Spuštění konference, její nastavení a faktické zahájení je ve srovnání s jinými nástroji velmi rychlé a intuitivní.

Cesnet Zoom[edit | edit source]

Podobné služby jako Jitsi poskytuje použití nástroje Zoom na https://cesnet.zoom.us . Základní webinář je omezený na 40 minut a má kapacitu až 300 účastníků. Klient do webového prohlížeče se stáhne automaticky při prvním připojení k webináři Zoom a je také k dispozici pro ruční stažení zde https://cesnet.zoom.us/client/latest/ZoomInstaller.exe

Microsoft Teams[edit | edit source]

Součástí cloudových služeb Microsoftu je i komunikační platforma Teams, která má videokonferenční část (dříve Skype for Bussines). Umožňuje pořádání videokonferencí ve vysokém rozlišení, se sdílením obrazovek, prezentaceí a interaktivních tabulí. Dostupný v rámci licenčního programu pro UK. Instalovat musí všichni účastníci a všichni musí projít autentizací, že pro ně licence platí.

Sdílení a komunikace ve skupině[edit | edit source]

Microsoft Teams[edit | edit source]

Teams je nástroj pro skupinovou spolupráci ze sady cloudových nástrojů Office 365. Umožňuje sdílení souborů (např. odevzdávání seminárních prací), komunikaci jak textovou, tak pomocí video hovorů a další služby.

Pro komunikaci v rámci univerzity je možné použít Teams v Office 365. Najdete tam univerzitní kontakty. Je ovšem nutné, aby to příjemce používal, což není pravidlo. Je vhodné se na tomto způsobu komunikace domluvit předem.

Discord[edit | edit source]

Pro komunikaci týmu starající se o WikiSkripta se osvědčil nástroj Discord, který je svižný a intuitivní. Lze asi použít na jakýkoliv druh komunikace. Registrace je zdarma, web umožňuje chat a audiohovory v rámci dané skupiny, přičemž není potřeba nic instalovat. Jsou možné i videohovory, ale jsou omezené na maximálně 10 účastníků.

G Suite[edit | edit source]

Společnost Google v souvislosti s pandémií oznámila časově omezené uvolnění svých profesionálních nástrojů - zejména pro Hangouts a G Suite pro videokonference a skupinovu spolupráci:

Systémy pro poskytování obsahu[edit | edit source]

Video Server[edit | edit source]

Pro sdílení výukových videí je připraven server Medicalmedia. Je vysloveně určen pro výuková videa v medicíně a poskytuje velmi vysokou úroveň zabezpečení obsahu. Podle přání autora mohu být videa volně dostupná, nebo omezena pro konkrétní skupinu uživatelů (např. studenti VL 3.ročník). Autentizace probíhá pomocí CAS účtu (= login a heslo do SIS).

E-zdroje[edit | edit source]

Prostřednictvím vzdáleného přístupu mají zaměstnanci i studenti možnost číst placené elektronické zdroje (časopisy, e-knihy, databáze apod.). Login a heslo je z CAS účtu (jako do SIS).

WikiSkripta[edit | edit source]

Nejnavštěvovanějším výukovým portálem v medicíně jsou WikiSkripta (WS). Pokud potřebujete dostat mezi studenty nějakou znalost, je nejefektivnější cestou vložit příslušný výukový obsah na WikiSkripta. WS jsou živý a dynamický systém s podporou ve studentské redakci. Pokud byste rádi touto cestou nějaké materiály sdíleli a nechcete se zabývat jejich vložením, kontaktujte nás např. na adrese info@wikiskripta.eu.